Jak ochránit domácnost před vytopením vodou?

27.06.2023

image

Článek popisuje rizika spojená s vyplavením domácností pitnou vodou a uvádí možnosti snížení těchto rizik pomocí různých jednoduchých zařízení jako je redukční ventil tlaku, nerezové přívodní hadičky nebo sofistikovaný chytrý detektor úniku vody a ochranný systém proti vytopením Hydrostop COMFORT s Wi-fi a vzdálenou správou.

Havárie na vodovodním potrubí v domácnostech je jednou z nejčastějších příčin škodných událostí. Již 50% obyvatel ČR vyplavení vodou jejich domácnosti v nějaké formě zažilo tak jako majitel novostavby na obrázku níže který náhodou přišel na únik vody ještě relativně včas a zahájil úklid s vysoušením domu dříve než voda stihla napáchat rozsáhlé škody.

Možná to Vy ještě neznáte ale ti co ano tak už vyplavení vodou nikdy nechtějí zažít. Prasklým vodovodním potrubím dokáže běžně téci voda rychlostí 1 000 litrů za hodinu nebo i více. Pokud potrubí praskne v době, kdy jste v práci, nebo když spíte, dokáže Vám do domu vytéci třeba 8 000 litrů vody a zničit vše kam doteče – podlahy, nábytek, elektroniku atd.  Fotografie níže zobrazuje už více jak 10 let staré vyplavení úplně nového domu ještě před dokončením, kde došlo ke zničení velké části vybavení vcelém domě jelikož voda praskla u WC koupelny v 1. patře domu. Vyplavení se navíc stalo v zimě takže na domě vznikli ještě méně časté konstrukční poškození vlivem účinků mrazu.

Pokud se nehoda stane ve chvíli, kdy nejste doma delší dobu, jako je např. dovolená mohou vám do domu vytéci desítky až stovky tisíc litrů vody a napáchat škody za miliony korun.

Nejeden rodinný dům už byl závažně poškozen vodou, a jeho majitele to stálo vysoké finanční prostředky na zničeném vybavení ale také desítky či stovky hodin času strávených úklidem, který pojišťovna nezaplatí. Rovněž Vám nikdo nevrátí poškozené osobní věci, které pro Vás mají osobní hodnotu, jako jsou rodinné fotografie, dárky od přátel, sběratelské předměty, umění atd.

Dokonce 30% poškozených nedostane ani žádnou náhradu škody!