Jak si správně vybrat turistický vařič?

12.08.2024

image

Pokud jste nováček v oblasti turistického, respektive outdoorového vaření, může být snadné se ztratit v této problematice výběru vybavení. V tomto článku zdaleka nepopíšeme vše detailně, ale uvedeme základní rozdělení a nějaké nejdůležitější informace pro základní orientaci a správný výběr turistického vařiče.

Druhy turistických / outdoorových vařičů

Existují různé druhy turistických vařičů z hlediska konstrukce ale především dle typu použitého paliva jako jsou vařiče plynové, benzínové, lihové nebo na tuhá paliva což jsou různé vařiče, kam se dá vložit tuhý líh nebo např. dřevo atd.

Různé druhy turistických/ outdoorových vařičů mají různé výhody i nevýhody takže se na ně trochu podíváme.

Dřívkové vařiče

máte výhodu v prostředí suchého lesa, kde nepotřebujete nést sebou palivo, jelikož si dřevo nasbíráte v lese. Velikost, váha i cena vařičů se různí a jsou doménou především lidí věnujících se bushcraftu, otázkou ale je proč už rovnou např. nerozdělat oheň v ohništi. Běžní turisté a cestovatelé je prakticky nepoužívají.

Vařiče na tuhý líh

Mají velice jednoduchou konstrukci, mají velice nízkou cenu, ale dá se říci, že jsou spíše na drobné vaření, jako je uvaření vody na čaj. Vaření je pomalejší atd. tyto vařiče jsou opět spíše záležitostí bushcraftu či určité zálohy než pro běžnou turistiku a cestování.

Vařiče na tekutý líh

jsou velice lehké a skladné takže jsou v posledních letech volbou zkušených cestovatelů např. pří dálkových trasách typu pacifická hřebenovka atd. Vařiče ale vyžadují určitou znalost a velkou opatrnost při používání jelikož tekutý líh se snadno rozlije, vznítí atd. začátečníkům, proto tyto vařiče nelze úplně doporučit. Vaření také není nejrychlejší a je spíše na ohřev vody než na plnohodnotné vaření.

Benzínové vařiče

jsou mnohaletou klasikou a mají ve světě turistiky a horolezectví své místo. Jsou vhodné do odlehlého prostředí, kde je problematické koupit plynové kartuše (ty nelze přepravovat sebou letadlem), nebo kde není dřevo nebo jsou tam velice nízké teploty, jako jsou zimní hory oblasti za polárním kruhem atd. Výhoda těchto vařičů je, že palivo nezmrzne a vařiče fungují i při teplotách20° pod nulou, palivo se dá koupit prakticky všude ale nevýhodou je zase vyšší hmotnost, složitější zacházení, riziko rozlití paliva, problém s tryskami (různé druhy trysek pro různá paliva) atd. Nevýhody je velká váha a cena, neskladnost a zkušenosti s používáním.

Plynové vařiče

V tomto článku se budeme primárně věnovat plynovým turistickým vařičům, jelikož tyto vařiče jsou absolutně nerozšířenější a nejběžnější v našem prostředí a dají se použít jako nouzový vařič doma, při jednodenních výletech ale i několika týdenních přechodech hor doma i v cizině. Jako příklady ukážeme fotografie produktů českého výrobce MEVA.

Dva klíčové prvky, které potřebujete pro přípravu jídla nebo vaření vody v přírodě, jsou plynová kartuše a plynový vařič/nádobu ve které jídlo či vodu připravíte a uvaříte. Pojďme se podívat na rozdíly mezi nimi a jak spolu fungují.

Plynový vařič je zařízení, které se připojuje k plynové kartuši pomocí standardizovaného závitu a umožňuje kontrolované spalování plynu k ohřevu vody nebo vaření jídla. Vařiče mohou mít různé konstrukce a funkce, v závislosti na jejich určení.