Elektrické topení 2. – Druhy elektrického topení
31.05.2024
V tomto článku popíšeme základní dělení elektrického vytápění, se kterým se můžete setkat, uvedeme jeho příklady a výhody či nevýhody. Jako příklady budeme nejvíce používat produkty od předního českého výrobce FENIX, který je zároveň Evropským lídrem ve výrobě i vývoji elektrických topných systémů a jehož jsme autorizovaným partnerem. Článek není kompletním výčtem všem možných druhů variant provedení topidel a přesným popisem jejich vlastností a konstrukce ale má Vám poskytnout přehled o nejčastějších variantách a jejich vlastnostech.
Druhy elektrického topení
Dělení elektrického topení může být provedeno podle více kritérií např. podle toho, zda je topení akumulační nebo přímotopné, zda jsou konvekční nebo infračervené atd. My zde uvedeme praktické dělení, tak jak se topení v poslední době nejvíce prodává a je obecně nejznámější.
Základem všech systémů elektrického topení je to, že přímo přeměňují dodanou elektrickou energii na teplo s maximální účinností takřka 100%, takže nemusíme řešit pojmy jako příkon nebo výkon (např. 2000 Wattů) jelikož to je v tomto případě téměř totožné.
Elektrické konvektory tzv. přímotopy
Název konvektor pochází od slova konvekce = proudění což znamená, že toto topení předává teplo do prostoru místnosti ohřevem teplého vzduchu a jeho prouděním. Konvektory jsou zcela nejznámějšími zastánci elektrického topení, jelikož se vyrábějí desítky let a topí jimi desetitisíce domácností od malých bytů po rodinné domy.
Nejvíce jsou zastoupeny lehké klasické přímotopné konvektory, které se skládají z plechového krytu, topné spirály určitého výkonu (500, 750, 1000, 1500, 2000 nebo i 2500W) a ovládací elektroniky. Tyto přímotopy mohou být určeny pro trvalý provoz a většinou jsou montovány na stěnu a připojovány do el. instalační krabičky ve zdi tzv. napevno. Tento typ konvektorů nemá žádný větráček, takže je zde minimální šance poškození a jsou zcela bezhlučné.
Případně se může jednat i o přenosné přímotopy, které mají nožičky, rukojeť a lze je zapojit do el. zásuvky. Přenosné varianty mohou být dělaný pro trvalý provoz anebo, také pouze jako přídavné topení kde je uvnitř konvektoru větráček a lze měnit výkon přímotopu. Variant provedení je dle jednotlivých výrobců mnoho.
Zvláštní novou kategorií konvektorů jsou tzv. Sálavé přímotopy, které pro ohřev nepoužívají topnou spirálu, ale mají v sobě vysokoteplotní deskový infrapanel (technologii infrapanelu popíšeme dále v článku) což z těchto přímotopů vytváří hybridy, které v sobě kombinují výhody dvou topných systémů. Ve zkratce řečeno tyto přímotopy předávají ze své čelní strany cca 50% topného výkonu ve formě příjemného infračerveného záření do prostoru před přímotopem a 50% výkonu klasickou konvekcí ve formě ohřátého horkého vzduchu. Tato kombinace zajišťuje rychlý náběh topení jako u klasického přímotopu a zároveň příjemné sálavé teplo jako od infrapanelu.
Všechny popsané varianty konvektorů mají ale jedno společnou vlastnost a tou je přímotopné chování kdy mají rychlí náběh topení, ale zároveň rychle stydnou což je jejich výhoda i nevýhoda zároveň a záleží na tom co je pro konkrétní byt či dům vhodnější použít. Tyto přímotopy jsou velice lehké, levné, nezabírají prakticky žádné místo a neobsahují v sobě žádnou akumulační hmotu.
Toto nás přivádí k akumulačním elektrickým kamnům tzv. „akumulačkám“, které na rozdíl od lehkých přímotopů v sobě obsahují desítky kilogramů (staré akumulačky až stovky kilogramů akumulační hmoty), která je schopna absorbovat teplo, které poté pomalu vydává, což znamená, že stydnou postupně a dlouho ale také se dlouho nahřívají. Nové akumulačky mají výkony i nízké ale starší kamna mají třeba i 3x větší výkon (např. 6000 W) než klasické přímotopy. Tyto nová kamna se většinou umísťují rovněž na zeď ale zabírají více místa a některé se usazují i na zem kvůli designu nebo i kvůli vyšší hmotnosti, zabírají tak prostor a pro jejich napájení musí být při vyšších výkonech dostatečně dimenzován el. rozvod domu a jističe. Použití akumulačních přímotopů má v některých případech svůj význam, ale obecně vede používání klasických lehkých přímotopů.